ارتباط با ما:

LinkedIn
Instagram

آمار بازدیدکنندگان

  • 1
  • 53
  • 265,179
  • دی ۲۷, ۱۳۹۹

دارک وب

دارک وب (Dark Web) چیست؟

دارک وب چیست؟دارک وب(Dark Web) یا وب تاریک بخشی از اینترنت است که توسط موتورهای جستجو نشان داده نمی شود و به‌طور کامل از دید مردم پنهان می‌شود تا از رویدادهای درون آن مطلع نشوند. به‌عنوان مثال؛ مکالمات و تجارت‌هایی که در این بخش از اینترنت رخ می‌دهد، غیرقابل ردیابی است. اکثر فعالیت‌های این بخش از اینترنت غیر قانونی است.

دارک وب سایت‌هایی است که برای عموم قابل مشاهده است اما توسط آی پی های مخفی سرور اجرا می‌شوند. در این شبکه تمامی اطلاعات به صورت آنلاین و با پسوردهایی محافظت شده‌اند و برای دسترسی به آنها باید از چندین سد ارتباطی مختلف گذشته یا از نرم‌افزارهای ویژه‌ای استفاده کرد.

تفاوت‌های بین دارک وب، دارک نت، دیپ وب

تفاوب دارک وب و دیپ وبدر بیشتر مواقع دارک وب و دیپ وب (Deep Web) و گاهی دارک وب و دارک نت (Dark net) به جای یکدیگر به کار می روند؛ اما این‌ها کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند.

دیپ وب بخشی از اینترنت است که موتورهای جستجو، توانایی یافتن و نمایش آن‌ها را ندارند. این بخش از وب‌گاه‌ها در اینترنت، یک بخش مخفی یا غیرقانونی نیستند؛ به‌عنوان مثال دیپ وب، شامل صفحات خدمات پست الکترونیکی، پایگاه داده شرکت‌ها، فضای ابری شخصی هر فرد، بانکداری آنلاین و بسیاری زمینه‌های دیگر می‌شود.

با توجه به مثال‌های ذکر شده، مخفی ماندن دیپ وب از دید موتورهای جستجو، منطقی به نظر می‌رسد. این موضوع نشان می‌دهد که دیپ وب تنها بخش کوچکی از دارک وب بوده و اغلب فعالیت‌های درون آن قانونی است. عده‌ای از تحلیلگران معتقد هستند که ۹۰ درصد از فضای اینترنت، متعلق به دارک وب است.

دسترسی به دارک وب

برای رفتن به دیپ وب باید از نرم‌افزار “The Onion Router” که “TOR” هم نامیده می‌شود استفاده کنید تا هویت شما فاش نشود. درنتیجه آی‌پی شما مشخص نمی‌شود. احتمالاً تصور می‌کنید که با این شرایط در آنجا چه اتفاقاتی روی می‌دهد. اگر به خواهید به دیپ وب بروید باید از این برنامه استفاده کنید.

دارک وب: مرجع وقوع جرائم مختلف

بیت کوین باوجود فاش نشدن هویت افراد، در آنجا جرائم بسیاری روی می‌دهد. یکی از این جرائم فروش غیرقانونی کارت اعتباری است. همچنین می‌توانید بهترین هکرهای جهان را در آنجا بیابید. یافتن آن‌ها چندان دشوار نیست زیرا لازم نیست خود را پنهان کنند. گاهی اوقات با بازدید از یک پست به بهترین هکرهای جهان برمی‌خورید. در دیپ وب هرگونه فعالیت غیرقانونی امکان‌پذیر است.

در دارک وب همه چیزمی توانید پیدا کنید

زمانی که می‌گوییم در آنجا همه‌چیز یافت می‌شود منظورمان دقیقاً همه‌چیز است. در آنجا می‌توانید همه‌چیز پیدا کنید از اسلحه و مواد مخدر گرفته تا وسایل عجیب‌وغریب. همچنین می‌توانید از گذشته مجسمه و سمبل‌هایی به دست آورید. بسیاری از نرم افزارها و فیلم‌هایی که در محیط معمولی وب یافتن و دریافت آن به سختی صورت می‌پذیرد در دارک وب به سادگی قابل مشاهده و دریافت می‌باشد

چرا با وجود ویژگی مخفی بودن دارک وب، همه چیز در آن پیدا می‌شود؟

عده‌ی بسیاری از مردم، وب‌گاه «Reddit» را مسئول این موضوع می‌دانند؛ زیرا در این وب‌گاه بخشی مانند ویکی‌پدیا وجود دارد که به افراد مختلف، نحوه‌ی استفاده از دارک وب را آموزش می‌دهد.

وب‌گاه‌های بسیاری با پسوند «.Onion» وجود دارند. کاربر برای ورود به این وب‌گاه نیاز به‌نوعی مرورگر خاص دارد. بیشتر این وب‌گاه‌ها فروشگاه‌هایی هستند که تنها در سطح دارک وب قرار داشته و سعی دارند مردم بیشتری را به سمت خود جذب کنند. با وجود این، به همه‌ی افراد اجازه‌ی دسترسی به محتویات این وب‌گاه‌ها داده نمی‌شود. فقط افرادی که کد خاص داشته و از قبل شناسایی شده‌اند، می‌توانند به این فروشگاه‌ها وارد شوند.

واحد پول دیپ وب و دارک وب

در دارک وب و دیپ وب به پول، چک و کارت اعتباری نیاز ندارید زیرا هویت شما را فاش می‌کند، بلکه در آنجا از بیت‌کوین استفاده می‌شود.

اگر درباره بیت‌کوین اطلاعات ندارید تنها کافی است مقاله مربوط به بیت کوین را مطالعه کنید.

در حال حاضر برای تبادلات در دیپ وب از کوین بیس استفاده می‌شود. این واحد مالی کاملاً خاص است و بر اساس واحد مالی روز محاسبه می‌شود. اما قابل‌ردیابی نیست. بنابراین اگر کسی بخواهد در دیپ وب به فعالیت‌های غیرقانونی بپردازد، باید پشتوانه مالی مهیا کند زیرا کارت اعتباری در این قسمت از دنیا به درد نمی‌خورد!

خطرات در دیپ وب و دارک وب

دارک وبگردانندگان وب سایت های فعال در زمینه‌های غیر‌قانونی حاضر نیستند به هیچ‌وجه از تجارت پر سود خود چشم پوشی کنند و هر زمان احساس کنند خطری این تجارت را تهدید می‌کند، به سرعت در جهت رفع خطر احتمالی، اقدام می‌کنند. همین عامل سبب می‌شود که این بخش از اینترنت تبدیل به مکانی پر خطر برای افراد شود.

در واقع دارک وب یک محیط اینترنتی امن برای خلافکاران می‌باشد که از طریق آن می توانند به گسترش شبکه‌های غیرقانونی خود پرداخته و به نوعی به پول بیشتر دست یابند. فروشگاه‌های دارک وب دقیقا همانند فروشگاه‌های معمول در وب می‌باشند و به همان شیوه اداره می‌شوند، منتها در این فروشگاه‌ها معمولا مواد مخدر و یا اسلحه‌های غیر قانونی فروخته می شود.

خلاصه‌ی آنچه درباره دیپ وب باید بدانید:

منبع اینفوگرافیک: استودیو فالنیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

12 − چهار =

فهرست
WhatsApp
ارسال
مجموعه آی تی عصرمجازی آخرین اخبار و اطلاعات عصرمجازی را به صورت سریع دریافت نمایید
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها