ارتباط با ما:

LinkedIn
Instagram

آمار بازدیدکنندگان

  • 1
  • 58
  • 264,890
  • دی ۲۷, ۱۳۹۹

Adware  چیست؟

Adware مخفف Advertisement Software یا نرم افزار تبلیغاتی است. Adware نرم افزار کاربردی است که برنامه ریزی شده برای نمایش بنر، آگهی ، یا برخی دیگر از تبلیغات. adwareAdware معمولا در طی مرور وب معمولی وارد کامپیوتر کاربر می شوند.  Adware ها به اشکال مختلفی می توانند فعالیت کنند. زمانی که از برنامه‌ای استفاده می‌کنید بنرهای تبلیغاتی و پنجره‌های pop-up را روی کامپیوتر شما نمایش می‌دهند.این برنامه ها لزوما مضر نیستند، به عنوان مثال این گونه تبلیغات می‌توانند نسخه های جدید رایگان نرم افزار ها را تبلیغ کنند.

کلیک روی آگهی ها برای تولیدکنندگان نرم افزاری پول تولید می کند. بر خلاف نرم افزارهای مخرب و جاسوسی، adware ها چندین بار با مجوز کاربر بر روی کامپیوتر بارگیری می شود. اطلاعات مربوط به این نرم افزار معمولا در EULA (توافقنامه مجوز نهایی کاربر) گنجانده شده است، که قبل از دانلود باید با دقت خوانده شوند.

Adware در واقع برنامه ای است که بر روی کامپیوتر افراد نصب می شود و عادت های جستجوی اینترنتی شما  را پیگیری می کند و pup up های حاوی تبلیغات که مربوط به سایت ها و تاپیک هایی است که شما از آن بازدید کرده اید را برای شما ارسال می کند. adware شاید ظاهراً به نظر بی خطر باشد اما می تواند سرعت کامپیوتر را تا حد زیادی کاهش دهد و کارایی پردازنده را کم کند و باعث کند شدن سیستم شود.

برنامه های Adware ممکن است تبلیغات خود را در حین فرآیند نصب نرم افزار به شما نمایش بدهند و حتی ممکن است در حین فرآیند نصب به شما امکان این را بدهند که نرم افزارهای جانبی تبلیغاتی بر روی سیستم شما نصب شود ، حتما دیده اید که برخی نرم افزارها در حین فرآیند نصب نرم افزار انواع و اقسام نوار ابزارها را به شما پیشنهاد می دهند و شما نیز بعضا بدون توجه فقط Next را می زنید و بعدا متوجه می شوید که این نرم افزار یک نوار ابزار تبلیغاتی به همراه داشته است. برخی از انواع Adware ها در حین فرآیند نصب نرم افزار به شما لینک های اینترنتی می دهند که به آنها مراجعه کنید و نرم افزارهای مکملی را نصب کنید. برای مثال در خصوص نصب نوار ابزارها حتما نوار ابزار Ask.com را دیده اید که تقریبا روی همه نرم افزارهای Freeware موجود در بازار بصورت اشانتیون قرار گرفته است و یا برای هایپرلینک معمولا آنتی ویروس ها در کنار فرآیند نصب به شما پیشنهاد استفاده از ابزارهایی مثل TuneUp Utilities را می دهند.

این برنامه­‌ها زمانی به مشکل تبدیل می­‌شوند که:

  • adwareبدون اجازه­ ی شما خود را روی کامپیوترتان نصب کنند.
  • خود را روی نرم افزارهایی به غیر از برنامه‌­ای که از اول روی آن نصب بوده‌­اند، نصب کنند و زمانی که شما از آن نرم افزارها استفاده می­‌کنید پیام های تبلیغاتی نشان می­‌دهند.
  • Browser شما را به طور خودکار راه اندازی کنند تا بتوانند پیام تبلیغاتی نشان دهند.
  • اطلاعات browser شما را بدون اجازه جمع آوری و از طریق اینترنت برای دیگران ارسال کنند.
  • به گونه‌ای طراحی شده باشند که لغو نصب آن­ها مشکل باشد و شما برای لغو نصب به مشکل برخورید.

Adware ها می‌توانند سرعت PC شما را کاهش دهند، همچنین می­توانند سرعت اینترنت شما را با دانلود تبلیغات کم کنند.

بعضی از آنتی ویروس ها adware ها را شناسایی و به عنوان برنامه­‌های ناخواسته گزارش می­‌کنند و شما می­توانید آن­ها را روی سیستم خود نصب کنید.

چگونه می توان  با adware  ها مبارزه کرد؟

adwareبهترین راه برای از بین بردن adware  ها(ابزارهای تبلیغاتی بد) اجرای فایروال در همه زمان ها در هنگام گشت و گذار در وب است. فایروال به طور مداوم هر برنامه ای را که می خواهد اطلاعات را از طریق اینترنت انتقال دهد شناسایی می کند. هنگامی که فایروال دانلود می کند، ممکن است برخی ویژگی های شناخته شده ویروس را احساس کند، دسترسی به سیستم را قفل می کند و اجازه نمی دهد که دانلود انجام شود. اگر در رایانه شما در حال حاضر ابزارهای تبلیغاتی وجود دارد، برنامه های رایگان یا کم هزینه وجود دارند که می توانند کمک کنند دو برنامه محبوب عبارتند از AdAware و SpyBot Search and Destroy . بسیاری از افراد این برنامه را به همراه یک برنامه ضدویروس برای بهترین نتایج اجرا می کنند. اغلب غیرممکن است که adware ها ( ابزارهای تبلیغاتی مخرب ) را از طریق ابزارهای معمول حذف کرد ، اما این برنامه ها برای تمیز کردن متخلفان شناخته شده مجهز هستند.

چگونه adware روی سیستم افراد اثر می گذارد؟

بیشتر اوقات هیچ نشانه ای از حضور adware وجود ندارد. نه در منوی استارت کامپیوتر برنامه ای را می بینید که نصب شده باشد و نه در سیستم خود برنامه ای می بینید که جدید نصب شده باشد؛ بنابراین اصلاً از حضور adware آگاه نمی شوید.
دو راه اصلی وجود دارد که از طریق آن adware وارد کامپیوتر شما می شود:

۱ . از طریق freeware یا shareware

Freeware ها همان نرم افزارهایی هستند که توسط سایت های عادی و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرند و shareware ها همان نرم افزارهایی هستند که از طریق آن می توانید فایل ها را به اشتراک بگذارید.
Adwareها اصولاً از طریق برخی از freeware ها یا shareware ها می توانند به سیستم شما راه یابند.

۲ . از طریق سایت های آلوده

بازدید از یک سایت آلوده می تواند منجر به نصب بدون اجازه adware ها بر روی کامپیوتر شما شود. به عنوان مثال کامپیوتر شما می تواند توسط یک مرورگر آسیب دیده و ناامن مورد نفوذ قرار گیرد و تروجان هایی که برای سرقت اطلاعات شما روی کامپیوتر نصب می شوند، می توانند روی کامپیوتر شما نصب شوند. این adware هایی که به این طریق استفاده می شوند، به اسم browser hijacker معروفند.

اگر سیستم شما دچار adware  شد باید چه کار کنید؟

اغلب adware ها گزینه ای برای unistall یا حذف ندارند و آنها می توانند از تکنولوژی ای شبیه به تکنولوژی مورد استفاده در ویروس ها برای نفوذ به کامپیوتر افراد و اجرای بی سر و صدا استفاده کنند.
به هر حال آنتی ویروس های عادی ممکن است نتوانند این adware ها را حذف کنند. اما آنتی ویروس Kaspersky گزینه هایی برای ردیابی و یا حذف این بدافزار ها دارد و با استفاده از آن می توانید adware را حذف کنید.

فهرست
WhatsApp
ارسال
مجموعه آی تی عصرمجازی آخرین اخبار و اطلاعات عصرمجازی را به صورت سریع دریافت نمایید
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها