لطفا توجه فرمایید:

محتوای این صفحه برگردان فارسی اطلاعات مندرج در وب‌سایت سازمان جهانی بهداشت است. سعی گردیده در انتقال محتوا حفظ امانت گردد. در صورت وجود هر گونه مغایرت و یا اطلاعات تکمیلی مستند لطفا با ما مکاتبه نمایید

با تشکر

ویروس کرونا

ویروس های کرونا (CoV) خانواده زیادی از ویروس ها هستند که از بیماری سرماخوردگی گرفته تا بیماریهای شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) و سندرم شدید تنفسی حاد (SARS-CoV) را در بر می‌گیرند. ویروس کرونا ناول (nCoV) نوعی جدید است که قبلاً در انسان مشاهده نگردیده است.

ویروس های کرونا زئونوتیک هستند، به این معنی که بین حیوانات و انسان منتقل می شوند. تحقیقات دقیق نشان می دهد که SARS-CoV از گربه ها به انسان و MERS-CoV از شترها به انسان منتقل شده است. چندین نوع شناخته شده از این ویروس در حیوانات وجود دارند که هنوز انسان را آلوده نکرده اند.

علائم شایع عفونت شامل علائم تنفسی ، تب ، سرفه ، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. در موارد شدیدتر ، عفونت می تواند باعث ذات الریه ، سندرم حاد شدید تنفسی ، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود.

توصیه های استاندارد برای جلوگیری از شیوع عفونت شامل شستن منظم دست ، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه ، پختن کامل گوشت و تخم مرغ است. از تماس نزدیک با هر کسی که علائم بیماری تنفسی مانند سرفه و عطسه دارد ، خودداری نمایید.

شیوع ویروس جدید کرونا (COVID-19)

در این صفحه می‌توانید اطلاعات و راهنمایی‌های سازمان جهانی بهداشت راجع‌به شیوع فعلی بیماری کرونا ویروس (COVID-19) که برای اولین بار از ووهان چین در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ گزارش شده است، را پیدا کنید. لطفا برای به روزرسانی‌های روزانه به این صفحه مراجعه کنید.

سازمان بهداشت جهانی با کارشناسان بین‌المللی، دولت‌ها و شرکای بین‌ المللی همکاری می‌کند تا به سرعت دانش علمی در مورد این ویروس جدید را گسترش دهد، شیوع و گسترش ویروس را ردیابی کند و به کشورها و افراد مشاوره‌ای در مورد اقدامات مربوط به حمایت از سلامتی و جلوگیری از شیوع این ویروس ارائه دهد.

پرسش و پاسخ ویروس کرونا

از خود در برابر ویروس کرونا محافظت کنید

توصیه‌های عمومی بیماری ویروس کرونا (COVID-19)

مرتباً دستان خود را بشویید
دستان خود را مرتباً با صابون و آب بشویید، یا اگر دستانتان به وضوح کثیف نیست، دست خود را به الکل آغشته کنید
.

چرا؟ شستن دست‌ها با آب و صابون یا استفاده از الکل، باعث از بین رفتن ویروس بر روی دست شما می‌شود.
بهداشت تنفس را تمرین کنید
هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود را با آرنج یا دستمال کاغذی بپوشانید، بلافاصله دستمال کاغذی را درون سطل‌زباله در بسته ریخته و دستان خود را با صابون و آب مبتنی بر الکل تمیز کنید.
چرا؟ پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه از شیوع میکروب و ویروس جلوگیری می‌کند. اگر در هنگام عطسه، با دست خود جلوی صورتتان را گرفته‌اید،ممکن است اشیاء یا افرادی را که با آ‌ن‌ها در تماس هستید را آلوده کنید.
حفظ فاصله اجتماعی
حداقل ۱ متر (۳ فوت) فاصله بین خود و سایر افراد حفظ کنید، بخصوص افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند و تب دارند.
چرا؟ هنگامی که شخصی که به یک بیماری تنفسی مانند ۲۰۱۹-nCoV مبتلا باشد با سرفه یا عطسه کردن، قطرات ریز حاوی ویروس را ایجاد می‌کند. اگر خیلی نزدیک هستید، ویروس از طریق تنفس وارد ریه‌ی شما می‌شود.

از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید

چرا؟ دست بسیاری از سطوح را که ممکن است آلوده به ویروس باشد را لمس می‌کند. اگر با دستان آلوده چشم، بینی یا دهان خود را لمس کنید، ممکن است باعث شود که ویروس از سطح پوست شما به بدن شما وارد شود.

اگر تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید، سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

اگر به منطقه‌ای در چین سفر کرده‌اید، جایی که ۲۰۱۹-nCoV گزارش شده‌است، یا اگر با کسی که از سفر چین باز گشته‌است در تماس بوده‌اید که علائم تنفسی در او مشاهده کرده‌اید، لطفا به مراکز خدمات درمانی مراجعه کنید.

چرا؟ هر وقت تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید لازم است سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا ممکن است این مورد به دلیل عفونت تنفسی یا وضعیت جدی دیگر باشد. علائم تنفسی با تب می تواند علل مختلفی داشته باشد و بسته به تاریخچه و شرایط سفر شخصی شما ، ۲۰۱۹-nCoV می تواند یکی از این موارد باشد.

اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به داخل یا داخل چین ندارید

اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به داخل یا داخل چین ندارید، بهداشت اساسی تنفس و دست را با دقت تمرین کرده و در صورت امکان در خانه بمانید.

به عنوان یک احتیاط عمومی ، هنگام بازدید از بازارهای زنده حیوانات، بازارهای مرطوب یا بازار محصولات حیوانات، اقدامات بهداشت عمومی را انجام دهید.

از شستن منظم دست با آب و صابون پس از دست زدن به حیوانات و محصولات حیوانی اطمینان حاصل کنید. از دست زدن به چشم ، بینی یا دهان خودداری کنید. از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد اجتناب کنید. از هرگونه تماس با حیوانات دیگر در بازار (به عنوان مثال، گربه‌های ولگرد و سگ، جوندگان، پرندگان، خفاش ها) به شدت اجتناب کنید. از تماس با زباله‌های حیوانی آلوده یا مایعات موجود در خاک یا زباله‌های حاشیه بازار خودداری کنید.

از مصرف محصولات حیوانی خام یا نپخته خودداری کنید

 • اگر سالم هستید ، تنها در صورت مراقبت از شخصی که مشکوک به عفونت ۲۰۱۹-nCoV است ، باید ماسک بپوشید.
 • اگر سرفه می کنید یا عطسه می کنید ، ماسک بپوشید.
 • ماسک تنها در مواقعی که به صورت همزمان با شست و شوی دست با آب و صابون و ضدعفونی با الکل همراه باشد، موثر است.
 • اگر ماسک می پوشید ، باید بدانید که چگونه از آن استفاده کنید و به درستی از آن استفاده کنید.

نحوه نصب، استفاده، جدا کردن و دور انداختن ماسک

 • قبل از پوشیدن ماسک، دستان خود را با دستمال حاوی الکل یا صابون و آب تمیز کنید.
 • دهان و بینی را با ماسک بپوشانید و مطمئن شوید که هیچ شکافی بین صورت و ماسک شما وجود ندارد.
 • در حین استفاده از لمس ماسک خودداری کنید. دستان خود را با مالش دست الکل یا صابون و آب تمیز کنید.
 • به محض مرطوب شدن ماسک، ماسک را با ماسک جدید جایگزین کنید.

آیا خشک کن های دست در کشتن ویروس کرونا جدید موثر هستند؟

 خشک کن دست در کشتن مدل ۲۰۱۹-nCoV مؤثر نیست. برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا جدید، شما باید مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. پس از تمیز کردن دستها، باید آنها را با استفاده از حوله های کاغذی یا یک خشک کن هوا کاملاً خشک کنید.

 


آیا یک لامپ ضد عفونی کننده اشعه ماوراء بنفش می تواند کروناویروس جدید را بکشد؟

لامپهای UV نباید برای استریل کردن دستها یا مناطق دیگر پوست استفاده شوند زیرا اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث سوزش پوست شود.

 


اسکنرهای حرارتی در تشخیص افراد آلوده به کروناویروس جدید چقدر مؤثر هستند؟

اسکنرهای حرارتی در تشخیص افرادی که دچار تب هستند(یعنی درجه حرارت بالاتر از حد طبیعی بدن است) به دلیل عفونت با کروناویروس جدید موثر هستند. با این حال، آنها نمی توانند افرادی را که آلوده هستند و هنوز به تب مبتلا نیستند، تشخیص دهند. این امر به این دلیل است که بین ۲ تا ۱۰ روز طول می کشد تا افرادی که آلوده می شوند بیمار شوند و دچار تب شوند.


آیا اسپری کردن الکل یا کلر در بدن شما می تواند ویروس کورونا جدید را از بین ببرد؟

خیر. اسپری کردن الکل یا کلر در بدن شما ویروس هایی را که از قبل وارد بدن شما شده‌اند، از بین نمی‌برد. پاشیدن چنین موادی می تواند برای لباس یا غشاهای مخاطی (یعنی چشم ، دهان) مضر باشد. توجه داشته باشید که هم الکل و هم کلر می توانند برای ضد عفونی کردن سطوح مفید باشند، اما لازم است طبق توصیه های مناسب از آنها استفاده شود.


آیا دریافت نامه یا بسته از چین بی خطر است؟

بله، بی خطر است افرادی که بسته های دریافتی از چین را دریافت می کنند، در معرض خطر آلودگی با ویروس کرونا جدید نیستند. طبق تجزیه و تحلیل قبلی، ما می‌دانیم که ویروس‌ها به مدت طولانی روی اشیاء مانند حروف یا بسته ها زنده نمی‌مانند.

 


آیا حیوانات خانگی در خانه می توانند ویروس کرونا جدید (۲۰۱۹-nCoV) را گسترش دهند؟

در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر آلوده شدن حیوانات خانگی و حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه وجود ندارد. با این حال، همیشه ایده خوبی است که بعد از تماس با حیوانات خانگی، دستان خود را با صابون و آب بشویید. این شما را در برابر باکتری های متداول مانند E.coli و Salmonella محافظت می کند که میتوانند بین حیوانات اهلی و انسانها مشترک باشند.


آیا واکسن های ضد پنومونی شما را در برابر ویروس کرونا جدید محافظت می‌کنند؟

واکسنها علیه پنومونی، مانند واکسن پنوموکوکی و واکسن Haemophilus آنفلوانزا نوع B (Hib)، محافظت در برابر coronavirus جدید نیست. ویروس آنقدر جدید و متفاوت است که به واکسن خاص خود نیاز دارد. محققان در تلاشند تا واكسن علیه ۲۰۱۹-nCoV تهیه كنند و سازمان بهداشت جهانی از تلاشهای آنها حمایت می‌كند. اگرچه این واکسن‌ها در برابر ۲۰۱۹-nCoV مؤثر نیستند ، اما واکسیناسیون در برابر بیماری های تنفسی برای محافظت از سلامتی شما بسیار توصیه می شود.


آیا به طور مرتب شستشوی بینی با نمک می تواند از بروز عفونت با کروناویروس جدید جلوگیری کند؟

نه. هیچ مدرکی مبنی بر شستشوی منظم بینی با نمکی وجود ندارد، مردم را از عفونت با کروناویروس جدید محافظت می‌کند. شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه شستشوی مرتب بینی با نمکی می‌تواند به افراد در بهبود سریعتر سرماخوردگی کمک کند. اما، تاثیری برای جلوگیری از عفونت های تنفسی نشان داده نشده است.


آیا خوردن سیر آیا می تواند به جلوگیری از عفونت با coronavirus جدید کمک کند؟

 

سیر یک ماده غذایی سالم است که ممکن است خاصیت ضد میکروبی داشته باشد. با این حال، هیچ شواهدی از شیوع این بیماری در دست نیست که خوردن سیر، مردم را از کوروی ویروس جدید محافظت می کند.


آیا قرار دادن روغن کنجد باعث جلوگیری از ورود coronavirus جدید به بدن نمی شود؟

روغن کنجد کورونا ویروس جدید را از بین نمی برد. برخی از ضد عفونی کننده‌های شیمیایی وجود دارند که می توانند ۲۰۱۹-nCoV را بر روی سطوح بکشند. اینها شامل ضد عفونی کننده های مبتنی بر کلر یا حلالها، ۷۵٪ اتانول، اسید پراستریک و کلروفرم است. با این حال، اگر آنها را روی پوست یا زیر بینی خود قرار دهید، تأثیر کمی یا تاثیر آن بر ویروس ندارند. حتی می‌تواند خطرناک باشد که این مواد شیمیایی را روی پوست خود قرار دهید.


آیا coronavirus جدید روی افراد مسن تأثیر می گذارد یا افراد جوان نیز مستعد هستند؟

افراد در هر سنی می توانند توسط ویروس جدید (۲۰۱۹-nCoV) آلوده شوند. افراد مسن و افراد با سابقه پزشکی (مانند آسم، دیابت، بیماری های قلبی) به نظر می‌رسد در معرض ابتلا به بیماری ویروس به شدت آسیب‌پذیرتر باشند. سازمان بهداشت جهانی به افراد در هر سنی برای محافظت از خود در برابر ویروس توصیه می كند با رعایت بهداشت خوب و بهداشت تنفسی مناسب، گام بردارند.


آیا آنتی بیوتیک‌ها در جلوگیری و معالجه کورونا ویروس جدید مؤثر هستند؟

خیر، آنتی بیوتیک‌ها تاثیری بر روی ویروس ندارند و فقط در برابر باکتری‌ها موثرند. ویروس کرونا جدید (۲۰۱۹-nCoV) یک ویروس است و بنابراین، نباید از آنتی بیوتیک‌ها به عنوان ابزاری برای پیشگیری یا درمان استفاده شود. با این حال، اگر شما در بیمارستان ۲۰۱۹-nCoV بستری هستید، ممکن است آنتی بیوتیک دریافت کنید زیرا عفونت باکتریایی امکان پذیر است.

 


آیا داروهای خاصی برای پیشگیری یا معالجه کورو ویروس جدید وجود دارد؟

تا به امروز، هیچ داروی خاصی برای جلوگیری یا معالجه کورونا ویروس جدید (۲۰۱۹-nCoV) توصیه نشده است. با این حال، افراد آلوده به ویروس باید برای تسکین و درمان علائم مراقبت‌های لازم را انجام دهند، و افراد مبتلا به بیماری شدید باید از مراقبت های حمایتی بهینه استفاده کنند. برخی از درمان‌های خاص تحت بررسی قرار گرفته و از طریق آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار می گیرند. سازمان بهداشت جهانی به سرعت بخشیدن به تلاشهای تحقیق و توسعه با طیف وسیعی از شرکا کمک می‌کند.

لطفا مقاله‌ی مربوطه را از اینجا مطالعه نمایید.

سعی ما بر آن است که ترجمه‌ی این محتوا را نیز در اختیار شما قرار دهیم

موارد ایمنی

توصیه‌های عمومی بیماری ویروس کرونا (COVID-19)

مرتباً دستان خود را بشویید
دستان خود را مرتباً با صابون و آب بشویید، یا اگر دستانتان به وضوح کثیف نیست، دست خود را به الکل آغشته کنید
.

چرا؟ شستن دست‌ها با آب و صابون یا استفاده از الکل، باعث از بین رفتن ویروس بر روی دست شما می‌شود.
بهداشت تنفس را تمرین کنید
هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود را با آرنج یا دستمال کاغذی بپوشانید، بلافاصله دستمال کاغذی را درون سطل‌زباله در بسته ریخته و دستان خود را با صابون و آب مبتنی بر الکل تمیز کنید.
چرا؟ پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه از شیوع میکروب و ویروس جلوگیری می‌کند. اگر در هنگام عطسه، با دست خود جلوی صورتتان را گرفته‌اید،ممکن است اشیاء یا افرادی را که با آ‌ن‌ها در تماس هستید را آلوده کنید.
حفظ فاصله اجتماعی
حداقل ۱ متر (۳ فوت) فاصله بین خود و سایر افراد حفظ کنید، بخصوص افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند و تب دارند.
چرا؟ هنگامی که شخصی که به یک بیماری تنفسی مانند ۲۰۱۹-nCoV مبتلا باشد با سرفه یا عطسه کردن، قطرات ریز حاوی ویروس را ایجاد می‌کند. اگر خیلی نزدیک هستید، ویروس از طریق تنفس وارد ریه‌ی شما می‌شود.

از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید

چرا؟ دست بسیاری از سطوح را که ممکن است آلوده به ویروس باشد را لمس می‌کند. اگر با دستان آلوده چشم، بینی یا دهان خود را لمس کنید، ممکن است باعث شود که ویروس از سطح پوست شما به بدن شما وارد شود.

اگر تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید، سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

اگر به منطقه‌ای در چین سفر کرده‌اید، جایی که ۲۰۱۹-nCoV گزارش شده‌است، یا اگر با کسی که از سفر چین باز گشته‌است در تماس بوده‌اید که علائم تنفسی در او مشاهده کرده‌اید، لطفا به مراکز خدمات درمانی مراجعه کنید.

چرا؟ هر وقت تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید لازم است سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا ممکن است این مورد به دلیل عفونت تنفسی یا وضعیت جدی دیگر باشد. علائم تنفسی با تب می تواند علل مختلفی داشته باشد و بسته به تاریخچه و شرایط سفر شخصی شما ، ۲۰۱۹-nCoV می تواند یکی از این موارد باشد.

اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به داخل یا داخل چین ندارید

اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به داخل یا داخل چین ندارید، بهداشت اساسی تنفس و دست را با دقت تمرین کرده و در صورت امکان در خانه بمانید.

به عنوان یک احتیاط عمومی ، هنگام بازدید از بازارهای زنده حیوانات، بازارهای مرطوب یا بازار محصولات حیوانات، اقدامات بهداشت عمومی را انجام دهید.

از شستن منظم دست با آب و صابون پس از دست زدن به حیوانات و محصولات حیوانی اطمینان حاصل کنید. از دست زدن به چشم ، بینی یا دهان خودداری کنید. از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد اجتناب کنید. از هرگونه تماس با حیوانات دیگر در بازار (به عنوان مثال، گربه‌های ولگرد و سگ، جوندگان، پرندگان، خفاش ها) به شدت اجتناب کنید. از تماس با زباله‌های حیوانی آلوده یا مایعات موجود در خاک یا زباله‌های حاشیه بازار خودداری کنید.

از مصرف محصولات حیوانی خام یا نپخته خودداری کنید

چه موقع از ماسک استفاده کنید؟
 • اگر سالم هستید ، تنها در صورت مراقبت از شخصی که مشکوک به عفونت ۲۰۱۹-nCoV است ، باید ماسک بپوشید.
 • اگر سرفه می کنید یا عطسه می کنید ، ماسک بپوشید.
 • ماسک تنها در مواقعی که به صورت همزمان با شست و شوی دست با آب و صابون و ضدعفونی با الکل همراه باشد، موثر است.
 • اگر ماسک می پوشید ، باید بدانید که چگونه از آن استفاده کنید و به درستی از آن استفاده کنید.

نحوه نصب، استفاده، جدا کردن و دور انداختن ماسک

 • قبل از پوشیدن ماسک، دستان خود را با دستمال حاوی الکل یا صابون و آب تمیز کنید.
 • دهان و بینی را با ماسک بپوشانید و مطمئن شوید که هیچ شکافی بین صورت و ماسک شما وجود ندارد.
 • در حین استفاده از لمس ماسک خودداری کنید. دستان خود را با مالش دست الکل یا صابون و آب تمیز کنید.
 • به محض مرطوب شدن ماسک، ماسک را با ماسک جدید جایگزین کنید.
توصیه‌های عمومی

آیا خشک کن های دست در کشتن ویروس کرونا جدید موثر هستند؟

 خشک کن دست در کشتن مدل ۲۰۱۹-nCoV مؤثر نیست. برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا جدید، شما باید مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. پس از تمیز کردن دستها، باید آنها را با استفاده از حوله های کاغذی یا یک خشک کن هوا کاملاً خشک کنید.

 


آیا یک لامپ ضد عفونی کننده اشعه ماوراء بنفش می تواند کروناویروس جدید را بکشد؟

لامپهای UV نباید برای استریل کردن دستها یا مناطق دیگر پوست استفاده شوند زیرا اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث سوزش پوست شود.

 


اسکنرهای حرارتی در تشخیص افراد آلوده به کروناویروس جدید چقدر مؤثر هستند؟

اسکنرهای حرارتی در تشخیص افرادی که دچار تب هستند(یعنی درجه حرارت بالاتر از حد طبیعی بدن است) به دلیل عفونت با کروناویروس جدید موثر هستند. با این حال، آنها نمی توانند افرادی را که آلوده هستند و هنوز به تب مبتلا نیستند، تشخیص دهند. این امر به این دلیل است که بین ۲ تا ۱۰ روز طول می کشد تا افرادی که آلوده می شوند بیمار شوند و دچار تب شوند.


آیا اسپری کردن الکل یا کلر در بدن شما می تواند ویروس کورونا جدید را از بین ببرد؟

خیر. اسپری کردن الکل یا کلر در بدن شما ویروس هایی را که از قبل وارد بدن شما شده‌اند، از بین نمی‌برد. پاشیدن چنین موادی می تواند برای لباس یا غشاهای مخاطی (یعنی چشم ، دهان) مضر باشد. توجه داشته باشید که هم الکل و هم کلر می توانند برای ضد عفونی کردن سطوح مفید باشند، اما لازم است طبق توصیه های مناسب از آنها استفاده شود.


آیا دریافت نامه یا بسته از چین بی خطر است؟

بله، بی خطر است افرادی که بسته های دریافتی از چین را دریافت می کنند، در معرض خطر آلودگی با ویروس کرونا جدید نیستند. طبق تجزیه و تحلیل قبلی، ما می‌دانیم که ویروس‌ها به مدت طولانی روی اشیاء مانند حروف یا بسته ها زنده نمی‌مانند.

 


آیا حیوانات خانگی در خانه می توانند ویروس کرونا جدید (۲۰۱۹-nCoV) را گسترش دهند؟

در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر آلوده شدن حیوانات خانگی و حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه وجود ندارد. با این حال، همیشه ایده خوبی است که بعد از تماس با حیوانات خانگی، دستان خود را با صابون و آب بشویید. این شما را در برابر باکتری های متداول مانند E.coli و Salmonella محافظت می کند که میتوانند بین حیوانات اهلی و انسانها مشترک باشند.


آیا واکسن های ضد پنومونی شما را در برابر ویروس کرونا جدید محافظت می‌کنند؟

واکسنها علیه پنومونی، مانند واکسن پنوموکوکی و واکسن Haemophilus آنفلوانزا نوع B (Hib)، محافظت در برابر coronavirus جدید نیست. ویروس آنقدر جدید و متفاوت است که به واکسن خاص خود نیاز دارد. محققان در تلاشند تا واكسن علیه ۲۰۱۹-nCoV تهیه كنند و سازمان بهداشت جهانی از تلاشهای آنها حمایت می‌كند. اگرچه این واکسن‌ها در برابر ۲۰۱۹-nCoV مؤثر نیستند ، اما واکسیناسیون در برابر بیماری های تنفسی برای محافظت از سلامتی شما بسیار توصیه می شود.


آیا به طور مرتب شستشوی بینی با نمک می تواند از بروز عفونت با کروناویروس جدید جلوگیری کند؟

نه. هیچ مدرکی مبنی بر شستشوی منظم بینی با نمکی وجود ندارد، مردم را از عفونت با کروناویروس جدید محافظت می‌کند. شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه شستشوی مرتب بینی با نمکی می‌تواند به افراد در بهبود سریعتر سرماخوردگی کمک کند. اما، تاثیری برای جلوگیری از عفونت های تنفسی نشان داده نشده است.


آیا خوردن سیر آیا می تواند به جلوگیری از عفونت با coronavirus جدید کمک کند؟

 

سیر یک ماده غذایی سالم است که ممکن است خاصیت ضد میکروبی داشته باشد. با این حال، هیچ شواهدی از شیوع این بیماری در دست نیست که خوردن سیر، مردم را از کوروی ویروس جدید محافظت می کند.


آیا قرار دادن روغن کنجد باعث جلوگیری از ورود coronavirus جدید به بدن نمی شود؟

روغن کنجد کورونا ویروس جدید را از بین نمی برد. برخی از ضد عفونی کننده‌های شیمیایی وجود دارند که می توانند ۲۰۱۹-nCoV را بر روی سطوح بکشند. اینها شامل ضد عفونی کننده های مبتنی بر کلر یا حلالها، ۷۵٪ اتانول، اسید پراستریک و کلروفرم است. با این حال، اگر آنها را روی پوست یا زیر بینی خود قرار دهید، تأثیر کمی یا تاثیر آن بر ویروس ندارند. حتی می‌تواند خطرناک باشد که این مواد شیمیایی را روی پوست خود قرار دهید.


آیا coronavirus جدید روی افراد مسن تأثیر می گذارد یا افراد جوان نیز مستعد هستند؟

افراد در هر سنی می توانند توسط ویروس جدید (۲۰۱۹-nCoV) آلوده شوند. افراد مسن و افراد با سابقه پزشکی (مانند آسم، دیابت، بیماری های قلبی) به نظر می‌رسد در معرض ابتلا به بیماری ویروس به شدت آسیب‌پذیرتر باشند. سازمان بهداشت جهانی به افراد در هر سنی برای محافظت از خود در برابر ویروس توصیه می كند با رعایت بهداشت خوب و بهداشت تنفسی مناسب، گام بردارند.


آیا آنتی بیوتیک‌ها در جلوگیری و معالجه کورونا ویروس جدید مؤثر هستند؟

خیر، آنتی بیوتیک‌ها تاثیری بر روی ویروس ندارند و فقط در برابر باکتری‌ها موثرند. ویروس کرونا جدید (۲۰۱۹-nCoV) یک ویروس است و بنابراین، نباید از آنتی بیوتیک‌ها به عنوان ابزاری برای پیشگیری یا درمان استفاده شود. با این حال، اگر شما در بیمارستان ۲۰۱۹-nCoV بستری هستید، ممکن است آنتی بیوتیک دریافت کنید زیرا عفونت باکتریایی امکان پذیر است.

 


آیا داروهای خاصی برای پیشگیری یا معالجه کورو ویروس جدید وجود دارد؟

تا به امروز، هیچ داروی خاصی برای جلوگیری یا معالجه کورونا ویروس جدید (۲۰۱۹-nCoV) توصیه نشده است. با این حال، افراد آلوده به ویروس باید برای تسکین و درمان علائم مراقبت‌های لازم را انجام دهند، و افراد مبتلا به بیماری شدید باید از مراقبت های حمایتی بهینه استفاده کنند. برخی از درمان‌های خاص تحت بررسی قرار گرفته و از طریق آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار می گیرند. سازمان بهداشت جهانی به سرعت بخشیدن به تلاشهای تحقیق و توسعه با طیف وسیعی از شرکا کمک می‌کند.

توصیه‌ها برای کارکنان حوزه سلامت

لطفا مقاله‌ی مربوطه را از اینجا مطالعه نمایید.

سعی ما بر آن است که ترجمه‌ی این محتوا را نیز در اختیار شما قرار دهیم

فهرست
WhatsApp
ارسال
مجموعه آی تی عصرمجازی آخرین اخبار و اطلاعات عصرمجازی را به صورت سریع دریافت نمایید
رد کردن
اجازه دادن به اعلان ها